Mutfaklarınız küçük olabilir bu durumda sizde mutfağınızı büyütme imkanınız da yok ise mevcut alanı daha kullanışlı hale getirmek için bazı dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız olacaktır.Mutfak dekorasyonufikirlerini iki kısımda inceleyeceğiz ilk olarak görsel olarak olduğundan daha büyük göstermek için kullanacağınız yöntemler ikincisi ise mutfağın mevcut alanın daha verimli kullanma yöntemleri. Bu yöntemleri kendi mutfağınızda uygulayarak mutfağınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Yazı sonunda bu fikirlerin uygulandığı küçük mutfak modelleri için sunduğumuz örnekleri görebilirsiniz.

Beyaz Renk Mutfağınızı Olduğundan Büyük Gösterir

Küçük mutfakların büyük görünmesi için ilk yapmanız gereken renk tercihi. Beyaz renk ile boyanan mekanlar olduğunundan daha büyük görünür. Mutfağınızın rengini beyaz yapmanın yanında mobilyalarınızın renklerini de beyaz seçerek mutfağınızı olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu kadar beyaz çok fazla olmadı mı ? diye sorabilirsiniz. Renk katmak için mutfakta kullanacağınız mutfak askı, raf ve diğer küçük aksesuarları kullanabilirsiniz.

Aydınlık Küçük mutfak dekorasyonu

Kaynak

Aydınlatma her zaman önemlidir

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken ışık ve aydınlığın önemli bir yeri olduğunu unutmayın. Mutfağınız küçük bir penceresi olabilir ya da pencereden yeterince ışık alamıyor ise bu durumda mutfağınız mevcut büyüklüğünden daha küçük görünecektir. Sizde yeterli aydınlatma ile mutfağınızı olduğundan büyük gösterebilirsiniz. Tavanda avize yerine spot ışıklar daha aydınlık  bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Modern küçük mutfak dekorasyonu

Kaynak

Duvarları verimli kullanın

Mutfağınızın duvarlarından daha fazla faydalanabilirsiniz. Raflar yardımı ile mevcut saklama alanınızı artırabilirsiniz. Rafların dışında askılar ile sürekli kullandığınız eşyaları bu askılarda bulundurarak hem zamandan hem alandan tasarruf edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken rafların kötü bir depo görüntü oluşturmasının önüne geçmek için küçük saksılara mutfakta kullanabileceğiniz maydanoz, nane, reyhan gibi taze bitkiler ekerek güzel kokuları ve görünümlerinden faydalanabilirsiniz.

Tabakları için modern mutfak rafı

Kaynak

Küçük mutfak rafı

Kaynak

Küçük Mutfaklar için askı

Kaynak

Duvara monte saksı

Kaynak

Kullanılmayan alanları için işlevsel dolaplar

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken her alanı daha verimli kullanmayı amaçladığımızdan atıl alanlarda kullanacağınız dolaplar sayesinde saklama alanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.  Dolaplar ile kullanılmayan alanlara uygun dolaplar yaparak hem o alanları kullanmış olursunuz hem de eşyalarınızı için saklama alanı açmış olursunuz.

Buzdolabı Boşluğu için dolap

Kaynak

Modüler mutfak dolabı

Kaynak

Modüler ve Küçük Mobilyalar

Küçük mutfakların kurtarıcı olarak gördüğüm modüler mobilyalar sayesinde mutfağınızı daha etkin kullanabilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken sabit mobilyalar yerine daha işlevsel ve kullanışlı olan modüler mobilyalar küçük mutfakları daha büyük gösteremez fakat mevcut alanı verimli kullanmanızı sağlar. Modüler mobilyaların dışında mutfağınız için küçük mobilyaları tercih etmelisiniz. Masa sandalye için standart ölçülerde olan mutfak masalarını değilde küçük mutfak masalarını tercih ederek mevcut alanı daralmamış olur.

Foksiyonel modüler mutfak dolabı

Kaynak

İki-kişilik-Duvara-Monte-Katlanır-Küçük-Mutfak-Masası

Kaynak

Kapı çok fazla yer kaplar

Kapı genellikle mutfağınızın içine açıldığından mutfakta gereksiz bir alan kaplamaktadır. Sabit kapılar mutfaklardaki yeri daraltmakta ve mutfağınızı olduğundan daha küçük bir hale gelmesine neden olmakta.  Kapıların kapladığı bu alanı boşaltmak için mevcut kapınızı söküp boncuklu, ipli yada perde kapı monte edebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken kapınızdan vazgeçmek istemiyorsanız ise iki alternatifiniz var ilk olarak; mevcut kapınız içeri açılıyorsa söküp dışa açılır bir hale gelmesini sağlarsınız bu zor bir yöntem ve sökme aşamasında duvarınıza zarar verebilir, ikinci yöntem ise sıradan kapılardan daha az yer kaplayan sürmeli kapı veya akordiyon kapı ile değiştirebilirsiniz.

pvc-akordiyon-kapi-beyaz

Mutfak için ip kapı

Kaynak

Tavanı kullanmaktan çekinmeyin

Mutfakta duvarları ve atıl alanları kullandınız veya duvarların raflar ve dolaplar ile dolması kötü bir görüntü oluşturdu. Bu durumda tavana monte edebileceğiniz bazı askılar ile bazı mutfak gereçlerini buraya asarak hem modern bir görünüm sağlamış olursunuz hem de sıradığı bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Tavandan sarkıtılmış mutfak askısı

Kaynak

Küçük Mutfak Dekorasyonu

Bu mutfak dekorasyon fikirleri uygulanarak dekore edilmiş küçük mutfak dekorasyonları. Sizde kendi mutfağınızda bu küçük mutfak modelleri üzerinde uygulanmış fikirleri uygulayarak mutfağınızı olduğundan büyük göstermenin yanında mevcut alanı da verimli şekilde kullanmış olursunuz.

Dar alan için Küçük mutfak

Kaynak

Küçük ahşap amerikan mutfak

Kaynak: Amerikan mutfak modelleri

küçük modern beyaz mutfak

Kaynak

Küçük modern mutfak

Küçük modüler mutfak

Küçük beyaz mutfak

3 resim için Kaynak

Küçük mutfak dekorasyonu beyaz

Kaynak

Mavi küçük mutfak

Mavi küçük mutfak 2

Kaynak

Nostaljik amerikan mutfak

Beyaz Küçük Mutfak

Uzun Beyaz Mutfak

Kaynak: Beyaz mutfak

Siyah beyaz Küçük mutfak

Siyah Mobilyalı Küçük Siyah beyaz mutfak

Kaynak: Siyah beyaz mutfak