Evlerimizde en sık ve en aktif olarak kullanılan mutfaklar, özellikle fonksiyonel açıdan pek çok farklı alan ve üniteye sahip olması gerektiğinden kullanışlı bir mutfak için her zaman geniş bir alan olması gerektiği düşünülür. Ancak özellikle büyük şehirlerde kalabalıklaşan nüfus ve çoğalan konut sayısı nedeniyle evler de metrekare açısından küçülüyor ve bu küçülmeden genellikle en çok etkilenen odalar da mutfak ve banyolar oluyor. Elbette bu, küçük mutfakların daha kullanışsız ve konforsuz olduğu anlamına gelmiyor. Modern yaşama göre gelişen ve şekillenen üretim teknolojileri ve tasarım anlayışları ile, profesyonel mutfak planlayıcıları tarafından bugün küçük mutfaklarda hem kullanışlı ve ergonomik hem de son derece şık ve modern planlar oluşturuluyor. Biz de sayfalarımızda öne çıkan 10 küçük ama şık ve kullanışlı mutfak planını derledik.

1- Karşılıklı Halif yapı – mutfak: tarz Küçük Mutfak,

Küçük mutfaklar söz konusu olduğunda planlamada ana hedef tezgah ve dolap alanını olabildiğince genişletebilmektir. Bunun için de karşılıklı olarak monte edilen mutfak üniteleri oldukça şık bir çözüm. Bu örnekteki gibi ocak ve lavabonun karşılıklı konumlanması kullanım açısından da kolaylık sağlıyor.

2- L şeklinde planlar

ASN İç Mimarlık – Mutfak: tarz Küçük Mutfak,

ASN İç Mimarlık

Mutfak

ASN İÇ MİMARLIK

Daha dar mutfaklarda ise L şeklinde bir dizayn oldukça ferah ve şık bir kullanım ve görünüm oluşturuyor. Özellikle bu örnekteki gibi pencereli mutfaklarda pencere üst dolap alanını kısıtlandıracağı için köşelere özel tasarım dolap üniteleri ile ekstra depolama alanı kazandırılması da mutfağın fonksiyonelliğini arttıracaktır.

3- Parlak yüzeyler

Vip Dekorasyon – Ofisler İçin Küçük Fakat Kullanışlı Bir Mutfak: tarz Küçük Mutfak,

Vip Dekorasyon

Ofisler İçin Küçük Fakat Kullanışlı Bir Mutfak

Parlak yüzeylerin ve açık renklerin küçük mutfak alanlarında ferahlık yaratacağını unutmayın. Lake ve cam kapaklar, gümüş rengi parlaklığıyla ışığı yansıtarak ortamı olduğundan daha büyük ve ferah gösteren beyaz eşyalar küçük mutfaklar için ideal seçenekler.

4- Yerden tavana dolap üniteleri

Asya Yapı İçmimarlık – mutfak: tarz Mutfak,

Depolama alanları küçük mutfaklarda en çok ihtiyaç duyulan tasarım ögelerinin başında geliyor. Zeminden tavana kadar uzanan mutfak dolabı tasarımları da bu eksikliği gidermek için oldukça şık bir çözüm.

5- Doğal ışık

ANTE MİMARLIK – Mutfak tasarım: tarz Küçük Mutfak,

Gün ışığı küçük mekan tasarımları için oldukça önemli bir rol oynar. Bir mekan gün ışığından ne kadar çok faydalanabiliyorsa o kadar ferah görünür. Bu yüzden küçük mutfaklarda da pencere büyüklüğü oldukça önemli. Eğer bir mutfak tadilatı yaptırmayı planlıyorsanız küçük mutfağınızın penceresini de genişleterek çok daha şık ve ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

6- Minimalist bir yaklaşım

Loc Design Mutfak Banyo – Mutfak Modelleri: tarz Mutfak üniteleri,

Küçük mutfaklarda şık ve ferah bir görünüm elde etmenin bir diğer yolu da minimalist bir stil benimsemek. Bu örnekte de bir duvara yaptırılan gömme dolap ile depolama ihtiyacının karşılanması, tezgah üzerinde yer alan duvarın boş bırakılmasına imkan vermiş ve bu sayede de oldukça minimal ve modern bir ferahlık göz dolduruyor.

Casas inHAUS: tarz Evler,

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin

7- Doğal doku ve renkler

homify: tarz Mutfak,

Beyaz akrilik mutfak dolabı

Doğal dokular küçük mutfaklarda her zaman daha çok dikkat çeker ve kalabalık ve sıkışık bir görünüm yaratmadan mutfağı güzelleştirmenin en şık yollarından biri de mutfak planında doğal dokulu ünitelere yer vermektir. Özellikle zemin ve tezgahta kullanılan ahşap doğallığının beyaz tonları ile bir araya gelmesi ışıl ışıl bir görünüm ortaya koyuyor.

8- Küçük Amerikan mutfak modelleri

SIBEL SARIKAYA INTERIOR DESIGN OFFICE – Silas Holst & Johannes Nymark House : tarz Mutfak,

Küçük mutfak denilince akla gelen planlardan biri de elbette oturma odası ve mutfağın bir arada tasarlandığı açık mutfaklar oluyor. Açık mutfaklarda oturma alanı ve mutfağın iç içe geçmesini ve sıkışık bir görünüm oluşmasını engellerken aynı zamanda fonksiyonel bir alan oluşturmak da aslında pek kolay değil. Yüksek tabureler ile oluşturulan bir yemek masası aynı zamanda yemek pişirilirken tezgah olarak da kullanılabilecek bir mutfak adası işlevi görüyor. Bunun yanı sıra da salon ve mutfağı ayıran bir seperatör görevini üstleniyor.

9- Tezgah üstü askılar

Ali İhsan Değirmenci Creative Workshop – Modern Wooden House (Modern Ahşap Ev): tarz Mutfak,

Oldukça basit ama küçük mutfaklar için hayat kurtaran bir uygulama: Tezgah üstü askılar. Çekmecelerde çok yer kaplayan mutfak aletlerini asabileceğiniz bir askı ile mutfağınıza hem modern bir hava katabilir, hem de kullanımı daha pratik hale getirebilirsiniz.

10- İki renkli dolaplar

Beta İç Mimarlık – MLT Evi: tarz Mutfak,

Küçük mutfak planlarında alanı daha ferah ve geniş göstermek için profesyoneller tarafından başvurulan yöntemlerden biri de çift renkli mutfak dolapları. Özellikle üst dolapların daha açık renklerde tercih edildiği bu kombinasyonlarda hem tavan daha yüksek hem de mutfak daha geniş görünüyor.