Lake mutfak dolaplarının avantaj ve dezavantajları

Bugün mutfak yenilemek isteyenler ya da yeni bir mutfak yaptırmak isteyenler için dolap, tezgah ve lavabo ünitesi gibi ana mutfak üniteleri tercihlerinde oldukça farklı malzeme ve model seçeneği bulunuyor. Elbette bu çeşitlilik dekorasyon açısından büyük bir zenginlik demek ancak zaman zaman ev sahiplerinin kafasını karıştırdığı da bir gerçek. Çoğu insan evlerine mutfak yaptırırken özellikle de mutfak dolabı ve tezgahı seçenekleri arasında kaybolabiliyor ve kendi yaşam tarzı, kullanım alışkanlıkları ve estetik zevklerine en uygun malzemenin ne olduğuna karar vermekte zorlanabiliyor. Sayfalarımızda farklı malzemelerden üretilen mutfak dolapları ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ise lake mutfak dolapları.

Modern mutfak dekorasyonlarında sıklıkla kullanılan lake mutfak dolabı yüzeyleri özellikle pürüzsüz ve parlak görünümleri ve dayanıklı ve uzun ömürlü yapıları nedeniyle tercih sebebi oluyorlar. Peki lake dolapların avantajları ve dezavantajları neler?

Lake nedir?

MONO MİMARLIK İNŞAAT – Batur Çatalçeşme: tarz Mutfak

Lake mutfak dolaplarının yapısal özelliklerini ve avantajlarını anlayabilmek için öncelikle üretim tekniğini bilmemiz ve anlamamız gerekiyor elbette. Yalnızca mutfak dolaplarında değil aynı zamanda diğer odalarda kullanılan farklı mobilya türlerinde de uygulanan lake üretim tekniği bir tür reçine kullanılarak uygulanan cila yöntemine deniyor. Lak ya da laka olarak isimlendirilen reçineli zamk olarak da tanımlayabileceğimiz lake mobilyalarda farklı ahşap bileşenlerin üzerine oldukça koruyucu, sertleştirici ve uzun ömürlü reçine uygulaması ile lake yüzeyler elde ediliyor.

Lake dolapların üretimi

Ferah Dekorasyon – Ferah Dekorasyon: tarz Mutfak

Laka adı verilen özel reçine türü ile cilalanmış lake mutfak dolaplarının üretimi aslında hiç de kolay değil. Bu cilalama yöntemi oldukça zahmetli bir iştir ve profesyonel olmayanlar tarafından uygulanması da imkansızdır. Bu yüzden lake mutfak dolapları, masif ahşap dolaplarda olduğu gibi marangozluk yeteneği olanlar tarafından kendin yap projelerinin öznesi olamazlar. Yani lake dolap istiyorsanız profesyonel mutfak planlayıcıları ile çalışmalı ve özel üreticilerden satın almalısınız.

Lake dolap satın almak isteyenler için farklı kalitelerde ürün yelpazelerinin olduğunu da söyleyelim. Lake mutfak dolaplarında kaliteyi belirleyen ana unsur üretim esnasında cilalama işleminin kaç kat yapıldığı ile alakalıdır. Laka cilalama işlemi 20 kata kadar uygulanabilir ve her tabaka dolap yüzeyinin daha sert, daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

 

Avantaj ve dezavantajları

Allizzia Tasarım – Allizzia tasarım : tarz Mutfak

Gelelim lake dolap tercih etmek için öne çıkan nedenlere. Her mutfak dolabı malzemesinin elbette kendine has belirli özellikleri vardır ve bu özellikler arasında olumlu olanlar bulunduğu gibi olumsuz olanlar da olması çok doğal. Lake mutfak dolaplarının avantajlarının dezavantajlarına göre daha fazla olduğunu söyleyerek başlayalım, zaten lakenin bu kadar popüler bir malzeme olmasının nedeni de bu. İşte lake mutfak dolaplarının bazı öne çıkan avantajları ve bazı olumsuz yönleri:

– Dayanıklılık

Feza Mutfak – 2017 model lake mutfak dolabı modellerimiz: tarz Mutfak

Lak cilanın en önemli özelliği hava ile bir araya gelip kuruduğunda oldukça sert bir yüzey ortaya çıkarmasıdır. Ancak bu sertlik kırılgan bir sertlik değildir, yani lake mutfak dolaplarının diğer dolaplara göre daha dayanıklı olduklarını söylemek mümkün. Bu dayanıklılık iyi bir bakım ve gereken özenle uzun ömürlülüğe de dönüşüyor elbette. Yani kaliteli bir üretim sürecinden geçmiş bir lake mutfak dolap ünitesinin kolay kolay kırıldığına ya da çatladığına şahit olmanız pek mümkün değildir.

Ne var ki lake mutfak dolaplarının üretimi sonuçta yüzeye uygulanan cila boya ile hayata geçirildiği için bu dayanıklılık yüzey dayanıklılığı olarak düşülmemelidir. Zarar görmeyen lake dolaplar senelerce sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyorken eğer kuvvetli bir darbe alırsa lake mutfak dolabı ahşap alternatiflerine göre daha kolay hasar görebilir. Bu hasar elbette kırılma ya da çatlama olmayacaktır ancak yüzeyde bazı bozukluklar oluşabilir. Tabi bu oldukça nadir görülen bir durum çünkü mutfak dolapları, o kadar ağır bir darbe almasına neden olabilecek riskli bir bölgede kullanılmıyorlar. Bu olumsuzluğu ev için değil ama iş yeri, ofis, restoran mutfağı gibi trafiği yüksek mutfak kullanımlarında değerlendirmek isteyebilirsiniz.

– Modern ve şık görünüm

Ziynet Mobilya Dekorasyon San. Tic. Ltd. Şti. – Modern Mutfak Tezgah Bölümü: tarz Mutfak

Lake mobilyaların ev sahipleri tarafından tercih edilme nedenlerinin başında estetik görünümleri geliyor aslında. Lake mobilyalar pürüzsüz dokuları ve ışıltılı yüzeyleri ile her tarza uyum sağlayan bir şıklık ortaya koyuyorlar.

– Parlak modeller

ERKALE MİMARLIK - ANKARA & ANTALYA – PROJE MUTFAK: tarz Mutfak

Lake dolap denildiği zaman aklımıza ilk olarak hep parlak mutfak dolapları geliyor çünkü laka uygulaması genellikle parlak cila ile tercih ediliyor. Mutfak dolabı gibi mobilya uygulamalarında parlaklık her zaman çok şık durmayabilir, göz yorucu ve biraz abartılı bir gösteriş oluşturma riski vardır. Ancak lakenin oluşturduğu parlaklık her zaman modern bir doku ile tam kıvamında bir pırıltı yaratır ve bu yüzden mutfağına parlaklık katmak isteyenler için parlak lake dolaplar kullanmak her zaman akıllıca bir seçenek olacaktır.

Casas inHAUS: tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?Bizimle temasa geçin!

– Mat lake mutfak dolapları

Allizzia Tasarım – Mutfak: tarz Mutfak

Lake mutfak dolaplarında parlak seçenekler her zaman daha popüler olduğu için kimileri lake mobilyaların yalnızca parlak yüzeylere sahip olabileceğini sanabiliyor. Oysa lake uygulaması mat cila ile de yapılabiliyor ve aynı pürüzsüzlük ve akıcı şık görünüm mat lake mutfak dolaplarında da kendini gösteriyor.

– Renk seçenekVERO CONCEPT MİMARLIK – Primus Villa Güzelbahçe: tarz Mutfak

Renk alternatifleri söz konusu olduğu zaman lake mutfak dolapları en avantajları seçeneklerden birini oluşturuyor çünkü lake uygulamasının istediğiniz renkte tasarlanması mümkün. Koyu renkler de açık renkler de, nötr tonlar da lake mutfak uygulamalarında oldukça şık bir görünüm yaratıyor. Bu konuda birkaç örnek mutfak tasarımına göz gezdirelim isterseniz:

ALTİNELLER MUTFAK – ALTINELLER MUTFAK YENİ YAPTIĞİMIZ MUTFAK: tarz Mutfak

Koyu bir vişne çürüğü tonunun beyaz zarafeti ile harmanlandığı bu lake mutfak dolaplarında parlaklık oldukça dikkat çekici ve ışıl ışıl, şık ama aynı zamanda da modern ve yalın bir dekorasyon oluşturmayı başaran bir tasarım.

Aykuthall Architectural Interiors – MUTFAK: tarz Mutfak

Farklı renklerin de lake mutfak dolaplarında oldukça şık bir şekilde kullanılabileceğinin bir diğer örneği olan bu mutfakta ise siyah ve beyaz kombinasyonu ada mutfakta yer alan nar çiçeği kırmızısı ile tamamlanmış.

Feza Mutfak – Yeşil ve antrasit mutfak dolabı: tarz Mutfak

Fıstık yeşili ve antrasitin beyaz tezgah geçişi ile oldukça çarpıcı bir uygulaması… Harika görünüyor değil mi?

– Lake mutfak fiyatları

Feza Mutfak – U model akrilik mutfak dolabı: tarz Mutfak

Lake mutfak dolapları ile oluşturulan tasarımlar söz konusu oldunda bu malzemenin avantajlı ya da dezavantajlı olduğunu söyleyemeyiz çünkü aslında her ne kadar laminant mutfak dolaplarına göre daha pahalı olsalar da, masif ahşap tasarımlara göre bir miktar daha ekonomik oldukları da söylenebilir. Tamamı lake dolaplardan oluşan bir mutfak tasarımının fiyat aralığı mutfağın genişliğine, büyüklüğüne ve dolap sayısına göre değişecektir ama ortalama bir aralıktan bahsedecek olursak 2500 ila 7500 TL arasında diyebiliriz.

– Lake mutfak dolap kapakları temizliği

benna iç mimarlık – Sinpaş AQUA CİTY iç tasarımı 6: tarz Mutfak üniteleri

Lake mutfak dolaplarının temizlikleri çok rahat ve pratiktir. Pürüzsüz ve kaygan bir yüzeye sahip oldukları için ekstra bir deterjana ya da temizlik malzemesine ihtiyaç kalmadan dolap kapaklarını düzenli olarak nemli bir bezle silmeniz yeterlidir. Lakenin bu kadar kolay temizlenmesinin nedenlerinden biri de kir tutmayan yüzey yapısıdır.

Lake dolaplar neden sararır?homify: tarz Mutfak

Mutfak

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki lakenin cilalanma aşamasında ne kadar kaliteli bir laka kullanılmışsa ve ne kadar çok kat atılmışsa sararma riski de o kadar azalır. Ancak az katlı veya daha az kaliteli laka ile kaplanan lake mutfak dolaplarında zaman zaman sararma meydana gelebiliyor. Bu sararmaların ana nedeni güneş ışığı. Lake mutfak dolapları doğrudan  ultraviyole ışınlarına maruz kalan lake yüzeylerde sararma oluşur. Bunun için de mutfağınız için lake dolap seçecekseniz önce mutfağınızın konumunu değerlendirip ne kadar güneş aldığına göre karar vermelisiniz. Gerekirse yaz aylarında gündüz saatlerinde güneşi kesecek bir perde kullanmalısınız.